Performans Programı

Belediyemizin 2010-2014 Stratejik Planında yer alan amaçlarımız doğrultusunda; Kartal’a ve Kartal Halkına yakışır bir şekilde yatırım ve çalışmalarımızı yürüterek görev ve sorumluluklarımızı yerine getirme gayreti içindeyiz.

Vizyonumuz “Modern şehircilik ve planlama kriterlerine uygun, sürekli yenilenen, kültürünü yaşatan, kentlilik bilinci olan ekolojik kent” olmaktır. Bu amaç ile, halk hizmetinde geçen 1.yılımızda asli görevlerimizi yerine getirmenin ötesinde, Kartal halkına ve ilçemize örnek projeler ile hizmetlerde bulunduk.

İnsan odaklı, şeffaf ve katılımcı yönetim anlayışı ile, Kartal’ı ve Kartallıları sosyal, ekonomik ve kültürel yönden kalkındıracak ve kadın, çocuk, yaşlı, engelli toplumun her kesiminin yaşam koşullarını iyileştirecek çalışmalar gerçekleştirdik.

İlçemizin doğal güzelliği, tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkarak, Tekel arazisi ve Aydos Kent Ormanını ilçemize kazandırma çalışmalarımız devam etmektedir. Hak sahibi gecekondulara tapuları dağıtılarak o bölgelerin modern kentleşmesinin önünü açtık. Ayrıca ilçemizde sürekli hazır ekipler bulundurarak doğal afetler gibi acil durumlar için önlemler almaya çalıştık. Kartallıların dinlenebilecekleri ve eğlenceli aktiviteler yapabilecekleri doğa ile iç içe olan Büyükada ile doğal ve tarihi dokusu ile ünlü Nevşehir Sosyal Tesislerini halkımızın hizmetine sunmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Daha temiz bir çevre için, sokakların, park ve bahçelerin düzenli bakımlarını yaptık. Ambalaj Atıkları Geri Kazanım Projesi ile çevreyi koruma bilincini artırmaya yönelik faaliyetler gerçekleştirdik. Sokak hayvanlarının kısırlaştırma işlemleri ve tedavisinin daha kapsamlı yapılabilmesi için Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi proje çalışmalarını başlattık.

Kartal Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi işbirliği ile bir sosyal sorumluluk projesi olan Kent Enstitüsünü hayata geçirdik. Kent Enstitüsünde istihdama yönelik meslek edindirme kursları, halka ve belediye personeline dönük eğitimler, sistem-yazılım atölyesi, sinema atölyesi, yeşil enerji atölyesi ve yılın her günü açık teknoloji fuarı ile Kartal halkına yönelik projeler üretilirken, yapılan çalışmalar “üretim içinde eğitim, eğitim içinde üretim” mantığıyla yürütülmektedir.

Kartallı kadınların ekonomik ve sosyal açıdan toplumdaki yerini güçlendirmeye önem vererek, kadınların mesleki eğitimini desteklemek için el sanatları, halı ve kilim dokumacılığı kursları açtık. Kadın girişimciliğini özendirmek ve kadınların ekonomik yönden kalkınmaları için Kadın Ürünleri Pazarı ve yine kadınların hukuki ve psikolojik yönden desteklenmeleri için Kadın Danışma Merkezi açtık. Ayrıca Kadın Sığınma Evi’nin çalışmalarını yürütmekteyiz.

Yaşlılarımızın bakımı ve korunması için modern Yaşlı Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi proje çalışmalarımız devam etmektedir. Engelli yurttaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırıcı ve yasal hakları konusunda bilinçlendirici faaliyetler yaptık. İşitme Engelliler Spor Kulübü Halk Dansları Topluluğunu kurarak engellilerin sanatsal faaliyetlerini destekledik. Ayrıca Engelliler Koordinasyon Merkezi proje çalışmalarını başlattık.

Çocukların ve gençlerin eğitimine önem vererek, mahallelerimizde açtığımız modern kreşler ile çocuklarımızın eğitime erişimlerini kolaylaştırdık. Yelken yaz okulu, yabancı dil, drama, tiyatro ve müzik kursları açtık.

Kültür ve sanat mirasımıza sahip çıkarak, ilçemizin zengin kültür ve sanat dokusunu canlı tutmak ve halkımızın kültür-sanat faaliyetlerine kolay katılımını sağlamak için faaliyetlerimizi yıl boyunca merkezde ve mahallelerde yürüttük. Kültür ve sanat faaliyetleri ile meydanlarımızı yeniden canlandırdık. Ayrıca, Kartal Festivali ve Ramazan ayı etkinlikleri düzenleyerek Kartallıları farklı kesimlerden müzisyen, yazar, tiyatrocu ve sinemacılar ile buluşturduk. İlçemizde engelliler atletizm yarışması, yelken yarışı, yat yarışı, atış musabakası, satranç turnuvası düzenleyerek sporu ve sporcuyu destekledik.

Mahallelerde ve ilköğretim okullarında yıl boyunca sağlık taramaları, sünnet kampanyası ve ilaç dağıtımları yaparak halkımıza sağlık alanında hizmetlerde bulunduk. Halkımızın sağlıklı beslenebilmesi için, Anadolu yakasının ilk % 100 Ekolojik Pazarını açarak organik ürün üreticilerini Kartal’a getirdik.

2011 yılı için hedefimiz; halkımızın beklentileri doğrultusunda kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak, Kartal’a ve Kartallılara daha iyi hizmetler sunmak ve yeni yatırımlar yapmaktır.

Hizmetimizin 1. yılında faaliyetlerimize destek veren halkımıza, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, muhtarlarımıza, meslek gruplarına ve özverili ekibimize katkıları için teşekkür eder, önümüzdeki hizmet sürecimizde de desteklerini bekler, saygılarımı sunarım.

Op.Dr. Altınok ÖZ
Kartal Belediye BaşkanıAnasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.