Kültür Ve Sanat

Kartal'ın Kültürel Yapısı

Kartal ilçesinin sosyo kültürel yapısı çeşitlilik gösterir. Bunda iç göçün ve buna bağlı olarak artan nüfusun etkisi büyüktür. Kartal’da mevcut kültürel çeşitliliği fırsata dönüştürmek, zengin bir kültürel mozaik oluşturmak önemlidir. Bu bağlamda, mevcut kültür merkezlerinin değerlendirilmesi, yeni kültür merkezleri yapılması, mevcut merkezlerdeki faaliyetlerin çeşitlendirilerek arttırılması, katılımın sağlanması ve Kartallıların aidiyet ve bilinç seviyesinin yükseltilmesi belediyemizin temel stratejileri arasında yer almaktadır.

Kartal Belediyesi ulusal ve uluslararası sosyo kültürel etkinliklerde yer almakta, bu etkinlikleri ilçemize taşıyarak Kartal‟ı ve Kartallıları farklı platformlarda buluşturmaktadır. Kartal halkının sosyo kültürel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla düzenlenen ve yıl boyunca periyodik olarak devam eden kültürel, sanatsal, eğitsel ve sportif etkinlikler aracılığıyla Kartal metropollerle yarışabilecek bir standarda ulaştırılmaktadır.

Bu etkinlikler kapsamında her yaz düzenlenerek geleneksel hale gelen “Kültür-Sanat Festivali” ile kültürel alanda seminer, söyleşi, panel, konferans, sempozyum gibi etkinlikler, sanatsal alanda; konser, sinema, tiyatro gösterileri ve özellikle çocuklara yönelik düzenlenen eğitici, öğretici yarışmalar sayesinde Kartal halkı Kartal'a yakışır bir yaz geçirmektedir.

Kültür Merkezinin Adı Sinema Salonu Konferans Salonu Sergi Salonu Kapasitesi (Kişi)
Kartal Bülent Ecevit K.M.. 4 1 2 367(çok amaçlı salon) 472(Nikah Salonu)
HasanAli Yücel K.M 1 1 1 450
Hürriyet Mahallesi K.M 1 1 1 209
Uğur Mumcu K.M. 1 1 1 338
Soğanlık K.M. 1 1 1 360
Yakacık K.M. 1 1 1 324


Kütüphanenin Adı Kapasitesi
Barış Manço Çocuk ve Halk Kütüphanesi 12.929 Kitap 35 Kişi
Atalar Halk Kütüphanesi 6.974 Kitap 33 Kişi
Yakacık Halk Kütüphanesi 8.084 Kitap 20 Kişi
75. Yıl İlçe Halk Kütüphanesi 30.951 Kitap 40 Kişi
17 Nisan Halk Kütüphanesi 14.100 Kitap 50 Kişi
Muallim Cevdet Kütüphanesi 21.708 Kitap 250 Kişi
Prof. Dr. Halil İnalcık Kütüphanesi 23.708 Kitap 100 Kişi
Soğanlık Çocuk Kütüphanesi 4.402 Kitap 58 Kişi

Turizm
Kartal ilçesi sınırları dâhilinde 7 adet Turistik gezi alanı bulunmaktadır. Bunlar; Ayrıca Adalar’a yakın olması da turizm açısından Kartal’ın değerini arttırmaktadır. Bunlara ilave olarak, Turistik gezi alanı kapsamına dâhil edilmek istenilen, proje aşamasında 2 bölge daha bulunmaktadır. Bunlar;
İbadet Yerleri

Kartal ilçesinin farklı mahallelerinde hizmet veren T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı resmî 70 adet cami mevcuttur. Ayrıca ilçede 1 adet cem evi ve 1 adet kilise (Surp Nişan Ermeni Kilisesi) vardır.

Tarihi Yerler

Kartal Camii
Kartal semtinin merkez camii konumundadır. “Sultan Mahmud Camii” ve “Hacı Ahmed Camii” adlarıyla da anılmaktadır. İlk yapının 19. yüzyılın başlarında inşa edildiği sanılıyor. Bu yapı 1818’de yanmış ve II. Mahmud tarafından ihya edilmiştir. Bu cami de 1915’te yanınca Hacı Ahmed Efendi’nin miras bıraktığı para ile tekrar yapılmıştır. Duvarları kâgir, çatısı ahşap ve minaresi tuğla bir yapıdır.

Kartal Maarif Tekkesi, Maarifi Sultan Camii

Rufaîliğin Maarifi kolunu kuran Şeyh Seyyid Mehmed Maarifi tarafından kurulmuştur. Günümüzde kısmen mevcut olan tekkenin 1234/1818’de inşa ettirildiğine dair bazı kayıtlar bulunduğu gibi tevhidhane binasının mimari özellikleri de bu tarihlere ait olduğunu destekler niteliktedir. Diğer taraftan Şeyh Mehmed Maarifi’nin 1785 civarında Mısır’dan İstanbul’a geldiği ve tekkesini kurduğu rivayet edilmektedir.

Birçok tarikat yapısının tarihçesinde görüldüğü gibi, burada da şeyh efendinin, başlangıçta yaşadığı evi tekke gibi kullandığı, daha sonra aynı yere tam teşekküllü bir tarikat tesisi inşa edildiği tahmin edilebilir. 1808’de tahta geçen II. Mahmud’un Şeyh Mehmed Maarifi tekkesine yakınlık gösterdiği, zaman zaman yardımlarda bulunduğu bilinmektedir.

Rufaîliğin piri Seyyid Ahmed Rufaî’nin neslinden geldiği rivayet edilen ve “Fethü’l Maarif” lakabıyla tanınan Şeyh Mehmed Maarifi’nin bazı tasavvufi şiirleri vardır, yapmış olduğu içtihatlarla Rufaîliğin Maarifi kolunu kurmuş, hayatının sonuna kadar bu yeni kolu âsitanesi ve pir makamı olan tekkesinde irşad faaliyetinde bulunmuş ve tekkenin türbesine gömülmüştür.

Tiyatro
Kartal Sanat Tiyatrosu

Kartal Sanat Tiyatrosu, çocuk ve yetişkinlere yönelik oyunlarıyla Her Cuma, Cumartesi, Pazar düzenli oyun günleriyle, hafta içi özel seanslarıyla sahne açıyor. Türk Tiyatrosunun önemli ustaları Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Yıldız Kenter, Ferhan Şensoy, Müjdat Gezen, tek kişilik gösterisiyle Sunay Akın ve birçok konuğunun yanı sıra Almanya’dan, Hollanda’dan gelen konuk topluluklarla, bölgede sahnesi olmayan topluluklarla beraber sahnemiz aydınlık yarınlara kucak açıyor. Binlerce çocuk, genç, yetişkin, sanatsever insanlar tiyatrosuna, sanatına hem sahip çıkıyor hem de sanatsal yaratıcılıklarını atölyelerde gün ışığına çıkararak geleceğe umut oluyorlar.

www.kartalsanattiyatrosu.com | 0216 389 25 23

Kartal Belediyesi Tiyatro Okulu
Kartal Belediyesi bünyesinde on yıldır faaliyetlerini sürdüren ve birbirinden değerli oyuncuları yetiştiren Kartal Belediyesi Tiyatro Okulu 10 yıldır hizmet belediye bünyesinde hizmet veriyor.

Kartal Tiyatro Okulu’nda; oyunculuk, beden dili, diksiyon, sahne bilgisi, tiyatro tarihi, koreografi, gelenekli Türk tiyatrosu, müzik, drama, gitar, bağlama ve ses eğitimi bölümleri bulunuyor. Tiyatro Okulu’nun yaşları 7 ila 55 yaş arasında değişen öğrencileri bulunuyor.Anasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.