Yaz Okulu

Marina Dragos Yelken İhtisas Klübü - Kartal Belediyesi Ücretsiz Yelken Yaz Okulu

8 – 12 yaş grubunda (28/06/1998'den sonra doğanlar), YÜZME bilen, boy kilo orantısı normal (max 48 Kg) kız ve erkek öğrencilere açık bu kursta katılımcılar emniyetli ve eğlenceli şekilde deniz, rüzgar ve yelkenle tanışacak. Yaz sezonu boyunca 3 dönem tekrarlanacak olan kurslar 28 Haziran Pazartesi başlayıp 27 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Yelkenci adayı, bu sporu yaparken doğaya nasıl uyum sağlayacağını öğrenir, sorunlar karşısında doğru ve hızlı karar verebilme yeteneğini geliştirir, takım içinde sorumluluk almanın farkına varır, görev paylaşımının önemini anlar ve takım arkadaşlarıyla sosyal bir ortamı paylaşır.

Amaç:

Doğanın gücünü, bilgi ve beceriyle birleştirip yelkenli teknenin sevk ve idaresini sağlayarak hedefe ulaşmanın taktik ve tekniğini kavratmak, yardımlaşma, paylaşma ve özgüveni geliştirmek, liderlik vasıflarını öne çıkarmak, yarışçı ruhu ve terbiyesi kazandırmak, başarmanın hazzını tadarken doğaya duyması gereken saygıyı oluşturmaktır.

Süre:

Hafta içi her gün 9,00 ile 12,30 saatleri arasında teorik ve pratik görülen 3 hafta süreli eğitim programıdır. Yetenekli, azimli ve istekli gençler lisanslı yelkenci olarak MDYİK’nın spor imkânlarından yararlandırılır.

Teorik eğitim:

Denizde can ve mal emniyeti, yelken teorisi, rüzgar kuvvetini, yönünü kavrama, seyir kuralları, terimler, rotalar.

Pratik eğitim:

Optimisti tanıma, donatma, denizci düğümleri, tekneye hakim olma, seyir teknikleri, tramola – kavança atma, dümen hakimiyeti, dümensiz tekne kullanımı, bedensel müdahalenin tekneye seyir etkileri, farklı rüzgar yönlerine göre yanaşma, şamandıra dönüşleri, yetenek geliştirici deniz oyunları.

Ekipman:

Optimist tekne, yelken donanımı ve can yeleği MDYİK tarafından verilir. Eğitimler sertifikalı antrenörler ve güvenlik botları refakatinde yapılır.

Giyim:

Şapka, T-Shirt, mayo, rüzgârlık, lastik tabanlı spor ayakkabı, yedek kıyafet, havlu.

Kontenjan uygulaması:

Her dönem 20 kursiyer, toplamda 60 kursiyer kabul edilmektedir. Kartal’da ikamet eden veya öğrenim görenlerin kayıt önceliği vardır. Her döneme 10 yedek kayıt alınacak, kesin kayıtlar en küçük adaydan başlatılarak sıralandırılacaktır.



Anasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.