Kartallı Kadınlar Yerel Yönetim Sürecinde

Kartal Belediyesi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Ekim 2009’da “Kartal’da Kadınlar Yerel Yönetim Sürecine Katılıyor” projesini işbirliğiyle uygulanmaya başlamışlardır. Bu projeyle genel olarak, Belediyenin kentsel hizmetlerini planlarken ve yatırım önceliklerini belirlerken kadınların ve çocukların ihtiyaçlarını dikkate almasını sağlamak, sorunları birebir yaşayan kadınlarla Belediye arasında bir köprü oluşturmaktır.

Proje kapsamında Kartal ilçesinde bulunan mahallelerde, öncelikli olarak projenin tanıtımı yapılmış ve Mahalle Kadın Komiteleri oluşturulmuştur. Mahalle Kadın Komiteleri ile uygulanan eğitim çalışmalarını takiben bazı mahallelerde anket çalışması, bazı mahallelerde ise odak grup toplantıları organize edilerek ihtiyaç tespit çalışması yapılmıştır. Kadın komiteleri, mahallerine ilişkin temel ve somut ihtiyaçlarını ve bunlardan nasıl etkilendiklerini tespit etmişler, sorunları birebir yaşayanlar olarak kendi çözüm önerilerini geliştirmişlerdir. Çalışma sonuçlarını paylaşmak üzere Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ve Kartal Mahalle Komiteleri tarafından bir rapor hazırlanmıştır.

Mahalle Kadın Komiteleri, Haziran 2010 tarihinde yapılan bir toplantı ile yaptıkları çalışmaların sonuçlarını ve çözüm önerilerini içeren raporu belediye yetkililerine sunmuştur. Toplantıdan sonra mahalle kadın komiteleri, KEDV’nin de desteğiyle çözüm önerilerini hayata geçirmek üzere çalışmalarına başlamışlardır.

“Kartal’da Kadınlar ve çocukların daha iyi koşullarda yaşaması için benim de fikirlerim var” diyorsanız mahalle toplantılarımıza bekliyoruz. Gelin, daha iyi bir Kartal, daha iyi yaşam koşulları için fikirlerimizi birlikte tartışalım, nasıl yapılabileceğine birlikte karar verelim.

Bilgi İçin:
Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi
Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı Proje Ofisi
Sebla Güngören
0 216 452 12 66Anasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.