İşyeri Hizmetleri

Görevi

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, işyerlerini ruhsatlandıran ve denetleyen bir birimdir.

Yönetmelik

10.08.2005 tarih ve 25902 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2005/9207 sayılı yönetmelik ile sanayi, tarım ve diğer işyerleri ile her türlü işletmelere işyeri açma ve çalışma ruhsatlarının verilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Müdürlüğün idari Yapısı

Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü, Ruhsat Denetim Şefliği ve Büro Kaleminden müteşekkil bir organizasyondan oluşmaktadır.

Ruhsat Denetim Şefliği
Büro Kalemi :
Çalışma Ruhsatları 3 ana gruba ayrılmıştır:

ALO RUHSAT : (0216) 280 56 47

İşyerleri ile ilgili şikayetleriniz için ruhsatdenetim@kartal.bel.tr ve yukarıda yazılı telefonlarımızı arayabilirsiniz.

 

Sıhhi İşyerleri İçin Gerekli Belgeler ;(Bakkal, Market, Lokanta, Cep Telefonu Satışı, Büro v.b)
2. ve 3.Sınıf Gayrı Sıhhi İşyerleri İçin İstenilen Belgeler : (İmalat yapan tüm işyerleri ve depo v.b)
Umuma Açık İstirahat ve Eğlence Yerlerine Ait Ruhsat,(İçkili Lokanta, kahvehane, oyun ve internet salonu, sinema, lunapark, bar v.b)
Not: İçkili Yer Açılması Durumunda Müdürlüğümüzden Öncelikle Bilgi alınması açılacak işyerinin İçkili Bölge Kapsamında Olması Ve Mesafe Koşullarına Uyulması Kaydıyla İstenilen evrakların Tamamlanması İstenmektedir.
Not: Umuma Açık İstirahat Ve Eğlence Yeri Ruhsatı Tüzel Firma Adına düzenlenen işyerleri Ruhsat Alındıktan Sonra En Geç 1 Hafta İçinde Mesul Müdürlük Belgesi Almak İçin Müdürlüğümüze Başvuruda Bulunması Zorunludur. (İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Yönetmeliğin 35.maddesi gereği)

Umuma Açık İşyerleri ile alakalı evrakların tam iletilmesi durumunda Tapu Müdürlüğü (Mülkiyet bilgileri ve yönetim planı),İlçe Emniyet Müdürlüğü (Genel Güvenlik ve Asayiş) ve İtfaiye Müdürlüğüne (e-mail yoluyla) yapılan yazışmaların sonucunun olumlu olması gerekmektedir.

Yazıların olumlu ve evrakların eksiksiz olması durumunda, ruhsat başvurusu alınır ve işyerine denetime gidilir, denetim esnasında eksik olmaması durumunda ruhsat yazılarak imzaya sunulur. İşyeri ile ilgili uygunsuzluğun tespiti halinde 1 defaya mahsus 15 gün süre verilir süre sonunda tekrar denetime gidilir eksikliğin giderilmemesi durumunda ruhsat müracaat dosyası iptal edilir. İşyeri hakkında yasal işlem yapılır.

Sıhhi ve Gayrı Sıhhi işyerleri için istenilen evrakların eksiksiz iletilmesi ile ruhsat müracaatı alınır. Ruhsat ücretinin yatırılması durumunda ruhsat aynı gün içinde imzaya sunulmaktadır. Ruhsat verildikten sonra işyerine 2005/9207 Sayılı Yönetmeliğin 13.maddesine istinaden denetime gidilir evrakla ilgili eksiklik tespiti veya işyerinin uygunsuzluğu halinde işyerine 1 defaya mahsus 15 gün süre verilir süre sonunda tekrar denetime gidilir eksikliğin giderilmesi halinde ruhsat kesinleşir, giderilmemesi durumunda işyeri ruhsatı iptal edilerek ruhsatsızlıktan dolayı yasal işlem yapılır.Anasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.