KARTAL’DA MAHALLELERİN GELECEĞİNİ, MAHALLE HALKI BELİRLİYOR

30.05.2019

TASARIMCILAR VE KARTALLILAR, SOKAK ATÖLYESİ’NDE BİR ARAYA GELDİ 

Kartal’ın Ar-Ge’ noktası olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren TAK (Tasarım, Araştırma, Katılım) Kartal, Yunus Mahallesi, Süslü Sokak Parkı’nda vatandaşların yoğun katılımıyla bir sokak atölyesi düzenledi. Süslü Sokak Parkı’nın sorunlarının konuşulduğu katılımcı etkinlikte, mahalle sakinlerinin çözüm önerileri dinlendi.

"Kartal'ı Komşularımızla Birlikte Yöneteceğiz" diyerek vatandaşı yönetim sürecine dâhil etmek isteyen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in talimatıyla; Yunus Mahallesi, Süslü Sokak Parkı’nda TAK Kartal tarafından bir sokak etkinliği düzenlendi. Etkinliğe mahalle halkının ilgisi ve katılımı yoğun oldu. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Adem Uçar, Ali Apaydın, Mustafa Oktay Aksu, Yunus Mahallesi Muhtarı Mahmut Evren Mahalle Birim Başkanı Selim Günsever de söz konusu parkın sorunlarının yerinde keşfedildiği etkinliğe katılarak, getirilen çözüm önerilerini ilgiyle dinledi. 

Atölye çalışmasında; mahallelinin sorunlarının toplanması, öncelikli sorunların çıkarılması ve tasarımcıların sorunlara çözüm bulunması aşamalarından oluşan toplama-çıkarma yöntemi ile katılımcı mahalleli; kadın, erkek, genç ve çocuklar olarak dört gruba ayrıldı. Her bir grup, TAK Kartal ekibi tarafından sokağa konumlandırılan 4 metre boyundaki mukavva artı işaretine oturup mahalleleri ile alakalı sorun ve görüşlerini buraya yazdı. 4 köşeli mukavvanın bir tarafında mahalleliler, diğer tarafında ise tasarımcılar oturdu. Maket ve harita yardımıyla Her bir grup, Süslü Sokak Parkı'na ait yaşadığı sorunları saptayarak, öncelikli sorunların çözümü için tasarımcılar ve belediye yöneticileri ile birlikte öneriler geliştirdi.

Mahallelerinde yapılacak en ufak bir değişiklik için fikirlerinin alınmış olmasından ve yapılması planlanan değişiklikte katkılarının olmasının memnuniyetini yaşayan mahalle halkı, etkinliğin sonunda Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkür ederek, bu tarz katılımcı etkinliklerin tüm il ve ilçelere yayılması gerektiğini söylediler.  


Anasayfaya git.

Son 50 HaberAnasayfaya git.
Kartal Belediyesi Kurumsal İnternet Sitesi Metin Versiyonu
İnternet sitemiz görme engelli kullanıcıların kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Uygun yazılımlar kullanılarak metin versiyonundan takip edilebilir.